Jelení říje - Křišťanov a Boubínská obora
11. 4. 2013
Ještě před rozedněním se dostáváme na místo s příhodným názvem "V jelení". A hned na kraji mýtiny slyšíme přeřvávat se jeleny. Pokračujeme opatrně dál a za chvíli již vidíme pět laní i prvního jelena. Lukáš scénu točí na citlivé video a my ostatní se snažíme moc nehýbat. Všude kolem je jinovatka a tak se jeleni na bílé suché trávě budou pěkně vyjímat. Až po hodině se vracíme plni zážitků zmrzlí k autům.
Odkaz na video z jelení říje http://www.youtube.com.
Protože bude o víkendu krásné počasí, platí naše domluva a my vyrážíme vstříc Boubínu, na poslední vícedenní vandr. Auta necháváme dva dny na placeném parkovišti u Idiny pily a razíme k Boubínskému jezírku, které je co by kamenem dohodil. Kolem nás obklopuje pravá, nefalšovaná divočina. Stoupáme ostře vzhůru kolem našeho nejznámějšího pralesa, všude po obou stranách plotu jsou vidět padlé kmeny. U Loveckého zámečku máme konečně čas i na oběd z vlastních zásob.

Dolů jdeme po mohutném dřevěném chodníku, který bohužel dost hyzdí okolí. Nemám tušení, komu vadí v lese vyšlapaná stezka a raději instaluje podobná monstra. S ochranou přírody to nemá nic společného. Scházíme na rozcestí Na Křížkách a překvapeně zjišťujeme, že už se smí i do Boubínské obory. Měníme proto své plány, které jsme měli stejně každý jiné a přelézáme vysoký plot. Dříve se do obory v době od 1.9. do 15.10., tedy při jelení říji, nesmělo.
Uvnitř Boubínské obory míjíme další, menší oplocený prales - Milešický a hned za ním slyšíme první jelení troubení. Je to zatím z velké dálky, ale i tak má Špagetka nahnáno. Když dojdeme k prvnímu potoku je už skoro pět večer a protože se bude brzy stmívat, hledáme místo pro stany. Jsme dobře skryti mezi dvěma cestami. V klidu pojíme a přitom v nastalém šeru marně dalekohledem hledáme původce řevu. Nad námi u Solovce je jelen slyšet, ale bohužel se neukáže.
Ráno je přívětivé, slunce hřeje a na konec září je nezvyklé teplo. Pokračujeme kolem Malého Bobíku na Bobík. Vycházíme z obory, která je o dost zmenšená. Dříve v ní byl i Bobík s širým okolím. Do sedla Pod Bobíkem vede krátké, ale docela strmé stoupání a naše výška 1 207 m dává tušit, že nejhorší už máme za sebou. Vrchol je ještě teď v září plný velkých a sladkých borůvek. Stromů po polomech sice ubylo, ale rozhled stejně není nejlepší. Slunce pálí a tak si sušíme propocená trika, a zapisujeme svůj výkon do potrhané vrcholové knihy. Trochu si počteme zápisky v několika jazycích a frčíme zase dolů.
Červená pokračuje k Volarům, ale my uhýbáme doprava a po klidné cestě pomalu klesáme k autům do Zátoně. Jdu opravdu volně, je dost času a tak fotím podzimní krajinku. Nakonec se vracíme na původní červenou značku u ohrady, odkud nás modrá odvádí dolů k parkovišti. Cestou domů se ještě stavíme na večeři ve volarské restauraci ve starém Tyrolském domě a spřádáme plány na další cesty do hor.